Іон Акірі
У статті розглянуто роль шкільного підручника у формуванні та розвитку в учнів проєктно-дослідницької компетентності. Проаналізовано особливості сучасних підручників Республіки Молдова у контексті реалізації компетентнісного навчання та визначено напрями вдосконалення навчальної книжки. Акцентовано увагу на важливій особливості шкільного підручника нового покоління як засобу реалізації в реальному освітньому процесі сучасних дидактичних технологій.
Обґрунтовано необхідність уведення до підручників з усіх шкільних предметів інструментів підтримки проєктно-дослідницької діяльності учнів та проілюстровано дидактичні можливості таких рубрик «Досліджуємо та пізнаємо», «Дослідіть», «Проєкт» у контексті організації та проведення проєктно-дослідницької діяльності учнів.
Визначено дидактичну цінність проєктно-дослідницької діяльності з позицій суб’єктів освітнього процесу (здобувачів освіти педагогів).
Ключові слова: компетентність; сучасний підручник; проєктно-дослідницька діяльність учнів; дидактичні цілі; дидактична технологія.
Формування компетентностей є однією з основних функцій сучасного шкільного підручника. Вона передбачає:
У контексті формування компетентностей важливою особливістю шкільного підручника як засобу реалізації в реальному навчальному процесі сучасних дидактичних технологій. У цьому аспекті актуальним є включення до навчальної книжки інструментів підтримки проєктно-дослідницької діяльності учнів.
Проблему ролі підручника у формуванні та розвитку проєктно-дослідницької компетентності учнів досліджували С. Бондар, О. Овчарук, О. Пометун, Г. Ісаєва та інші вчені. Натомість шкільна практика показує, що засоби й інструменти організації проєктно-дослідницької діяльності здобувачів освіти недостатньо реалізовані в шкільних підручниках, що актуалізує розроблення цього напряму в педагогічній теорії й освітній практиці.
Мета статті: обґрунтувати можливості застосування у шкільних підручниках засобів сучасних дидактичних технологій, спрямованих на формування та розвиток в учнів проєктно-дослідницької компетентності.
Аналіз чинних підручників для закладів середньої освіти Республіки Молдова виявив такі їх істотні недоліки:
Окрім того, у підручниках недостатньо реалізовані засоби організації проєктно-дослідницької діяльності учнів.
Натомість парадигма компетентнісного навчання передбачає, що шкільні підручники нового покоління мають відповідати таким вимогам:
Ознаками сучасних шкільних підручників є:
трансдисциплинарні завдання типу STEM /STEAM/STREAM [3].
Теми для проєктів обираються залежно від специфіки шкільного предмета та типу проєкту. Сучасна педагогічна наука пропонує різноманітні типи проєктів: дослідні; прикладні; інформаційні; творчі проєкти; проєкти для обдарованих; монопроєкти; міжпредметні проєкти; індивідуальні проєкти; групові проєкти; міні-проєкти; короткострокові проєкти; довгострокові проєкти; трансдисциплінарні проєкти STEM/STEAM/STREAM тощо (Akiri, 2021).
Дидактичну цінність проєктно-дослідницької діяльності можна розглянути у двох аспектах – з погляду учня та педагога.
З погляду учня проєктно-дослідницька діяльність – це можливість:
З погляду вчителя прєктно-дослідницька діяльність – це інтегративна дидактична технологія розвитку, навчання та виховання, яка дозволяє формувати та розвивати специфічні вміння, навички та компетентності. .
Реалізація у підручниках інструментів проєктно-дослідницької діяльності спрямовується на досягнення різних цілей: когнітивні, виховні, розвивальні; оцінювання; цілі соціалізації учнів; конкретні прикладні цілі; інтеграція теорії і практики; розвиток пізнавального інтересу до предметного світу; духовно-моральне виховання; інформаційно-комунікаційні цілі; екологічна освіта та виховання; формування універсальних навчальних процесів; лінгвокультурознавчі цілі; формування та розвиток комунікативних навичок; інтеграція знань тощо.
Відтак у сучасних шкільних підручниках з усіх шкільних предметів доцільно використовувати такі рубрики: «Досліджуємо та пізнаємо», «Дослідіть» та «Проєкт». Ці рубрики мають бути спрямовані на надання дидактичної допомоги вчителю з організації та проведення проєктної діяльності та/або учнівської дослідницької роботи з того чи іншого предмета. При цьому в учнів формується готовність до проєктної діяльності, що має важливе значення з погляду підготовки учнів до життя, до майбутньої професійної діяльності.
Створення проєкту, навіть навчального, – це створення якісно нового знання, якого раніше не існувало. Отже, у проєктній діяльності є обов’язково елемент творчої та дослідницької діяльності. Тому використання учнівських дослідницьких проєктів у викладанні варто розглядати як дієвий інструмент підвищення якості освіти.
Вважаємо, що методичний апарат сучасних шкільних підручників має допомагати вчителю реалізовувати діяльнісний, особистісно орієнтований підхід до навчання, зокрема, й засобами проєктно-дослідницької діяльності учнів.
Бондар, С.П. (2012). Роль і значення навчального тексту підручника у розвитку пошуково-дослідницької компетентності старшокласників. Проблеми сучасного підручника: збірник нукових праць, 12.
Shkolnyi, O., Shvets, V., & Akiri, I. (2022). Using cascade-tasks for evaluation of educational achievements in mathematics during national standardized tests. Revista: Mathematics and Informatics. Educational Issues, 65(2).
Akiri, I. (2021). The transdisciplinary as an educational paradigm of the future. Scientific journal «Education: Modern Discourses», 4.
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.
© Іон Акірі, 2023