books

Проблеми сучасного підручника. Вип. 33. 2024

РЕАЛІЗАЦІЯ ЗАВДАНЬ ЗМІСТОВОЇ ЛІНІЇ «РОБОТА З ДАНИМИ» У ПІДРУЧНИКАХ МАТЕМАТИКИ ДЛЯ ПЕРШОГО ЦИКЛУ НУШ

Листопад Наталія, науковий співробітник відділу початкової освіти імені О.Я. Савченко Інституту педагогіки НАПН України, м. Київ, Україна

https://orcid.org/0000-0002-2922-8450

nlystopad@ukr.net

 

Анотація

У статті проаналізовано реалізацію завдань змістової лінії «Робота з даними» у підручниках математики для 1 і 2 класів, які мають повне державне фінансування. Узагальнені результати кількісних характеристик підручників відображені в таблицях і діаграмах. Встановлено, що автори підручників, дотримуючись вимог Типової освітньої програми, включили завдання, які передбачають читання і заповнення таблиць та читання стовпчастих діаграм. Кількісний аналіз дає змогу стверджувати, що підручники містять низький відсоток таких завдань у порівнянні із відсотковим співвідношенням завдань у моніторинговому дослідженні TIMSS. Зроблено висновок про те, що до чинників, які впливають на рівень реалізації завдань, належать такі: залежність контенту завдань на роботу з даними від матеріалу інших змістових ліній; порівняно невеликий обсяг змісту навчального матеріалу, який характерний для І циклу навчання у початковій школі; санітарно-гігієнічні норми, які містять обмеження щодо обсягу та шрифту підручників. Результати дослідження будуть корисними авторам під час розроблення підручників, оскільки в даний період актуальним є оновлення навчального забезпечення. У статті наголошується, що проведене дослідження не вичерпує всіх аспектів проблеми реалізації завдань змістової лінії «Робота з даними». Перспективи подальших досліджень полягають в аналізі підручників для другого циклу початкової освіти, розробленні методичних настанов щодо формування у молодших школярів умінь роботи з інформацією, забезпеченні наступності із базовою школою.

Ключові слова: Нова українська школа, початковий курс математики, робота з даними, таблиці, діаграми

Постановка проблеми у загальному вигляді та її зв’язок з важливими науковими та практичними завданнями

Уведення в початковий курс математики змістової лінії «Робота з даними» обумовлено значенням і місцем стохастичних понять у загальній системі уявлень і знань сучасної людини. Пропедевтикою стохастики є вивчення елементів математичної статистики у початковій школі, а саме: формування умінь проводити нескладні опитування, спостереження з метою збору кількісної інформації та її оформлення у вигляді таблиць, діаграм; умінь інтерпретувати таблиці, схеми, діаграми. Цей контент сприяє зміщенню акцентів процесу засвоєння учнями змісту програмового навчального матеріалу з предметних на життєві.

У процесі впровадження нового Державного стандарту початкової освіти (2019) у початковий курс математики була введена змістова лінія «Робота з даними», метою якої є ознайомлення учнів на практичному рівні з найпростішими способами виділення і впорядкування даних за певною ознакою. У межах цієї змістової лінії здобувачі освіти знайомляться з такими способами подання інформації, як таблиця і діаграма. Уведення нового змісту до програми зумовило розробку навчально-методичного забезпечення його вивчення. Оскільки цей зміст у попередніх програмах не виокремлювався, то система завдань та методичні рекомендації щодо отримання запланованих результатів не репрезентовані.

Аналіз останніх досліджень і публікацій

Проблему створення підручників для початкової школи різноаспектно розкрито в публікаціях вітчизняних науковців Н. Бібік, Я. Кодлюк, О. Онопрієнко, О. Савченко, С. Скворцової та ін. Дослідники суголосні щодо актуальності питання відповідності змістового наповнення шкільних підручників компетентністній освітній парадигмі. У публікаціях обґрунтовано засади побудови підручника для початкової школи (Кодлюк 2006, 2016); визначено місію і функції підручника (Кодлюк, 2017; Савченко, 2012, с. 93). Наукові доробки Д. Васильєвої, Л. Коваль, Н. Листопад, О. Онопрієнко, Р. Романишин, С. Скворцової висвітлюють проблеми формування різних складників предметної математичної компетентності молодшого школяра, їх перевірки і контролю, організації навчального процесу тощо. Проте лише нечисленні публікації методичного характеру авторів підручників та вчителів описують окремі аспекти проблеми формування вмінь працювати з таблицями та діаграмами. У підручниках і навчальних посібниках з методики викладання математики в початковій школі, адресованих студентам, також цілісно не розглядаються особливості вивчення молодшими школярами таблиць і діаграм.

Формулювання цілей статті – проаналізувати реалізацію завдань змістової лінії «Робота з даними» у підручниках математики для першого циклу НУШ; визначити чинники, які впливають на стан реалізації завдань; привернути увагу потенційних авторів до проблеми реалізації завдань змістової лінії «Робота з даними» у підручниках.

Основні методи дослідження

У роботі були використані такі методи: теоретичні: аналіз і синтез нормативних документів для функціонування і розвитку системи освіти, педагогічної і методичної літератури, дисертаційних досліджень, навчально-методичного забезпечення освітнього процесу в початковій школі, обробки даних: опрацювання і порівняння результатів кількісного і якісного аналізу здобутих даних.

Результати та обговорення

Сучасний підручник – це навчальне видання, яке систематизовано відтворює зміст навчального предмета відповідно до офіційно затвердженої навчальної програми. Він є одним із джерел знань, інструментом для досягнення освітньої та виховної мети. Ринок навчальної літератури, мережа інтернет переповнені різноманітним актуальним контентом стосовно роботи з таблицями і діаграмами. Проте саме підручники посідають визначне місце в освітньому процесі. Вони містять ретельно структурований, методично адаптований навчальний зміст, а також інструмент для організації його засвоєння – систему вправ. Підручники визначають траєкторію навчання відповідно до державних освітніх документів, надають можливість сфокусуватися на головному.

У процесі дослідження нами проаналізовані підручники математики для 1 і 2 класів, які пройшли конкурсний відбір, оголошений Міністерством освіти і науки України, і за його результатами отримали повне державне фінансування. Проаналізовано підручники авторів А. Заїки (2018, 2019), О. Гісь, І. Філяк (2018, 2019), Н. Листопад (2018, 2019), С. Скворцової, О. Онопрієнко (2018, 2019).

Аналіз підручників показує, що автори, дотримуючись вимог типової освітньої програми, включили у підручники завдання, які передбачають читання і заповнення таблиць та читання стовпчастих діаграм.

У зведених таблицях (таблиця 1, таблиця 2) зазначена загальна кількість завдань у кожному підручнику та кількість завдань, які містять роботу з таблицями і стовпчастими діаграмами. Для подальшого порівняння виразимо кількість завдань на роботу з даними у відсотках. Зауважимо, що для дослідження вибирали завдання тільки із стовпчастими діаграмами, оскільки цей тип діаграм зазначений у типовій освітній програмі.

Таблиця 1

Автори Загальна кількість завдань у підручнику для 1 класу. Кількість завдань на роботу з таблицями і діаграмами Відсотки
Гісь О.М.,Філяк І. В. 576 10 1,73
Заїка А.М 688 17 2,2
Листопад Н.П. 606 8 1,32
Скворцова С.О.,Онопрієнко О.В. 619 30 4,84

Для унаочнення отриманих даних за Таблицею 1 побудуємо діаграму (Діаграма 1). Для порівняння уведемо ще один показник – відсоток завдань на роботу із даними, які пропонуються у роботах міжнародного моніторингового дослідження TIMSS.

Діаграма 1.

Аналогічну інформацію подамо для 2 класу.

Таблиця 2

Автори Загальна кількість завдань у підручнику для 2 класу. Кількість завдань на роботу з таблицями і діаграмами Відсотки
Гісь О.М.,Філяк І. В. 746 20 2,68
Заїка А.М 1058 34 3,21
Листопад Н.П. 1003 36 3,58
Скворцова С.О.,Онопрієнко О.В. 578 13 2,24

Діаграма 2.

Порівняльний аналіз (таблиця1, таблиця 2) показує, що підручники для 1 класу містять від 1,32% до 4,84 завдань на роботу з таблицями і діаграмами, і від 2,24% до 3,58% – у 2 класі, і переконує, що ці показники невисокі. Це вказує на те, що автори не акцентували увагу на включенні такого виду завдань у підручники.

Показник завдань на роботу з даними та елементами стохастики у міжнародному дослідженні TIMSS досить високий – 15 %. Це пояснюється насамперед тим, шо цей зміст у програмах з математики для початкових шкіл інших країн, зокрема європейських, представлений більш широко, має детальніший опис програмових вимог, інший розподіл за роками навчання, триваліший досвід його застосування. Підтвердженням цього є аналіз навчальних програм з математики для початкових шкіл Франції і Великобританії (Листопад 2020, 2021).

Аналіз типової освітньої програми з математики та аналіз завдань підручників дали змогу визначити чинники, які, на нашу думку, впливають на кількість завдань, що містять роботу з таблицями і діаграмами, а саме:

- залежність контенту завдань на роботу з даними від вивчених тем інших змістових ліній. Обсяг змістової лінії «Робота з даними» невеликий, цей матеріал вивчається на основі змісту інших ліній математичної освітньої галузі;

- невеликий обсяг змісту навчального матеріалу у першому циклі НУШ. Згідно типової освітньої програми у 1 і 2 класах вивчаються числа у межах першої сотні, що обмежує кількість, а також і різноманітність завдань на роботу з таблицями і діаграмами;

- встановлені санітарно-гігієнічні норми до засобів навчання. Завдання, що містять таблиці і діаграми є досить громіздкими, і тому розміщуються у підручниках з низькою частотністю. Більша кількість таких завдань зумовлює збільшення обсягу підручника і відповідно його маси.

Висновки дослідження та перспективи подальших розвідок

Дослідження не мало на меті провести тільки порівняльний аналіз, а спрямоване насамперед привернути увагу потенційних авторів до проблеми реалізації завдань змістової лінії «Робота з даними» у підручниках. Сучасний етап створення підручників характеризується впровадженням електронних додатків. Це дасть змогу збільшити кількість завдань на роботу з інформацією та способами її представлення, що сприятиме не тільки формуванню вміння роботи з цими об’єктами, але й осучаснить контент, який буде цікавим і доступним для дітей цієї вікової категорії.

Перспективи подальших досліджень полягають в аналізі підручників для другого циклу початкової освіти, розробленні методичних настанов щодо формування у молодших школярів умінь роботи з даними, спостереженні за навчальним процесом з метою виявлення ефективності запропонованих у підручниках завдань для формування очікуваних результатів навчання здобувачів освіти, визначених змістовими лінією «Робота з даними», забезпеченні наступності із базовою школою.

Використані джерела

Бібік, Н. (ред.) (2017). Нова українська школа: порадник для вчителя. Київ, Плеяди.

Гісь, О., Філяк, І. (2018). Математика: підручник для 1 класу закладів загальної середньої освіти. Харків: Ранок.

Гісь, О., Філяк, І. (2019). Математика: підручник для 2 класу закладів загальної середньої освіти. Харків: Ранок.

Державний стандарт початкової освіти. (2019). Затверджено КМУ 24.07.2019. https://zakon. rada.gov.ua/laws/show/688-2019-%D0%BF#Tex

Заїка, А. (2018). Математика: підручник для 1 класу закладів загальної середньої освіти. Тернопіль: Підручники і посібники.

Заїка, А. (2019). Математика: підручник для 2 класу закладів загальної середньої освіти. Тернопіль: Підручники і посібники.

Кодлюк, Я. (2006). Теорія і практика підручникотворення в початковій освіті. Київ: Наш час.

Кодлюк, Я. (2016). Підручник для початкової школи: дидактико-методичний аспект: навчально-методичний посібник. Тернопіль: Вектор.

Кодлюк, Я. (2017). Інновації у змісті підручників для початкової школи. Початкова школа, 12, 42–46

Кодлюк, Я., Янченко, О. (2009). Робота з підручником на уроках у початковій школі: Посібник для вчителя початкової школи. Київ: Наш час.

Листопад, Н. (2018). Математика: підручник для 1 класу закладів загальної середньої освіти. Київ: Оріон.

Листопад, Н. (2018). Математика: підручник для 2 класу закладів загальної середньої освіти. Київ: Оріон.

Листопад, Н. (2020). Робота з даними у навчанні математики: зіставний аналіз типових освітніх програм для початкової школи. Педагогічна компаративістика і міжнародна освіта 2020: глобалізоваий простір інновацій. Київ - Біла Церква, Авторитет, 234‒236.

Листопад, Н. (2021). Робота з даними на уроках математики в початковій школі Англії. Педагогічна компаративістика і міжнародна освіта ‒ 2021: інновації в освіті в контексті європеїзації та глобалізації. Тернопіль: Крок, 282‒284.

Мулліс, Іна В.С., Мартін, Майкл О., Рудлок, Грехем Дж. та інші. (2006). TIMSS-2007: Засади вимірювання і відкриті завдання із математики та природничих наук для 4 і 8 класів. Переклад з англійської. Харків: Факт.

Савченко, О. (2012). Дидактика початкової освіти: підручник. Київ: Грамота.

Скворцова, С., Онопрієнко, О. (2018). Математика: підручник для 1 класу закладів загальної середньої освіти. Харків: Ранок.

Скворцова, С., Онопрієнко, О. (2019). Математика: підручник для 2 класу закладів загальної середньої освіти. Харків: Ранок.

Скворцова, С., Онопрієнко, О. (2019). Нова українська школа: Методика навчання математики у 1–2 класах закладів загальної середньої освіти на засадах інтегративного і компетентнісного підходів. Харків: Ранок.

Типова освітня програма, розроблена під керівництвом Савченко О. Я. 1–2 клас. (12.08.2022). https://mon.gov.ua/storage/app/media/zagalna%20serednya/programy-1-4-klas/2022/08/15/Typova. osvitnya.prohrama.1-4/Typova.osvitnya.prohrama.1-2.Savchenko.pdf