Про журнал
Власність та управління: Інститут педагогіки Національної академії педагогічних наук України
Рік заснування: 2002
Збірник наукових праць є науковим фаховим друкованим виданням України категорії «Б» (педагогічні науки, спеціальності – 011, 012, 013, 014, 015, 231). Наказ МОН України № 409 від 17.03.2020 року.
DOI: 10.32405/2411-1309
Періодичність: двічі на рік
ISSN: 2411-1309 (Print), 2411-7447 (Online), ISSN-L 2411-1309
Свідоцтво про державну реєстрацію: Серія КВ № 20775-10575 ПР від 13.06.2014
Реєстрація видання у Національній раді України з питань телебачення та радіомовлення: R30-03736 (рішення № 1163 від 11.04.2024)
Мови видання: українська, англійська
Сфера розповсюдження: загальнодержавна.
Категорії читачів: науковці, автори підручників, вчителі загальноосвітніх навчальних закладів України, викладачі та студенти вищих навчальних закладів педагогічного профілю.
Журнал «Проблеми сучасного підручника» приймає до публікації статті за такими напрямами досліджень:
- теорія підручникотворення;
- проблеми та питання створення сучасної навчальної літератури;
- особливості створення науково-методичної літератури тощо.
та за такими спеціальностями:
11 - Освітні, педагогічні науки (17.03.2020)
12 - Дошкільна освіта (17.03.2020)
13 - Початкова освіта (17.03.2020)
14 - Середня освіта (за предметними спеціальностями) (17.03.2020)
15 - Професійна освіта (за спеціалізаціями) (17.03.2020)
231 - Соціальна робота (17.03.2020)
Основні цілі та сфера охоплення журналу: дослідження теоретичних основ та практичних аспектів створення підручників, вивчення новітніх тенденцій у створенні та використанні підручників, розробка методичних матеріалів для викладачів та авторів підручників, вивчення впливу новітніх технологій на особливості сучасного підручника, сприяння обміну досвідом між науковцями, педагогами та авторами підручників, дослідження питань розробки навчальних матеріалів для забезпечення доступності освіти для всіх учнів, порівняння підручників різних країн.
Ліцензійні умови: автори зберігають свої авторські права та одночасно надають збірнику наукових праць «Проблеми сучасного підручника» право на публікацію оригінальних наукових статей, якщо ці статті не перебувають на розгляді в інших виданнях. Усі матеріали розповсюджуються згідно з ліцензією CC Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International (CC BY-NC-SA 4.0), яка передбачає, що автор: дозволяє поширювати, копіювати, редагувати, вносити зміни та брати за основу для своїх робіт тексти статей у некомерційний спосіб; однак автор забороняє використання своєї або зміненої статті в комерційних цілях; автори похідних робіт посилаються на оригінальних авторів і ліцензують свої роботи на тих самих умовах.
Політика відкритого доступу
Журнал «Проблеми сучасного підручника» дотримується принципів відкритого доступу. Це означає, що всі статті доступні безкоштовно, без підписки та плати за перегляд. Така практика відповідає Будапештській ініціативі відкритого доступу (BOAI). Користувачі можуть вільно читати, завантажувати, копіювати, розповсюджувати, друкувати, шукати або посилатися на повні тексти статей без необхідності отримання попереднього дозволу від видавця або авторів.
Повнотекстові статті журналу можна знайти на офіційному сайті в Архіві, і вони стають доступними без обмежень одразу після публікації нового випуску.
Політика архівування
Архів журналу «Проблеми сучасного підручника» зберігається в Національній бібліотеці України імені В.І. Вернадського. Крім того, авторам дозволяється без обмежень зберігати копію своєї статті в обраному ними інституційному або іншому репозиторії.
Протидія плагіату
До публікації в збірнику наукових праць «Проблеми сучасного пыдручника» приймаються лише оригінальні статті, не опубліковані раніше і не подані до інших видань.
Перевірка на плагіат є обов'язковою процедурою, що здійснюється перед призначенням рецензента для статті.
Будь-який рукопис, у якому виявлено явні ознаки плагіату, буде автоматично відхилено.
Для перевірки матеріалів на наявність плагіату використовується програмне забезпечення Unicheck.
Використання великих мовних моделей та інструментів ШІ
Редакція журналу «Проблеми сучасного підручника» дотримується рекомендацій Всесвітньої асоціації медичних редакторів (WAME) щодо чат-ботів, ChatGPT і наукових рукописів, а також пунктів позиційної заяви Комітету з публікаційної етики (COPE) щодо авторства та інструментів штучного інтелекту.
Чат-боти не можуть бути зазначені як автори статей.
Автори зобов'язані вказувати на використання інструментів ШІ у рукописі (який інструмент використовувався і з якою метою), бажано в розділі методів.
Автори також несуть відповідальність за точність і достовірність контенту, створеного цими інструментами, повинні перевірити коректність посилань і впевнитись, що матеріал не містить плагіату.
Редактори та рецензенти повинні зберігати конфіденційність процесу рецензування. Редактори не мають права ділитися інформацією про подані рукописи або звітами рецензентів з інструментами ШІ. Рецензенти не повинні використовувати ці інструменти для написання своїх рецензій.
Редакційна колегія журналу вжила заходів для забезпечення високих етичних і професійних стандартів, спираючись на Принципи прозорості та найкращої практики в науковому видавництві.